Posłuchaj książki... w Dywitach


Osobom niewidomym i niedowidzącym trudno poznawać literaturę bez pomocy drugiej osoby. Możliwość na samodzielne czytanie daje im alfabet braila, ale korzystanie z tej metody zajmuje 3 razy więcej czasu, niż przeczytanie przez osobę zdrową zwykłego druku. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technika – audiobooki. Można powiedzieć, że pierwsze powstały już w latach 30-tych XX wieku. Były to książki nagrywane na płytach gramofonowych. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku oraz seniorzy zyskali szansę na słuchanie dzieł literackich. XXI wiek jeszcze bardziej przyczynił się do rozwoju audiobooków, dziś nazywanych również „czytakami”.

Jedno z takich urządzeń trafiło niedawno do Biblioteki Publicznej w Dywitach, mieszczącej się przy Gminnym Ośrodku Kultury. Przeznaczone jest dla osób niewidomych i słabowidzących. Służy do słuchania książek cyfrowych w różnych formatach, najpopularniejsze z nich to DAISY i MP3. „Czytak” działa podobnie jak magnetofon, odtwarza więc książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Wraz z urządzeniem biblioteka w Dywitach otrzymała również całe mnóstwo książek. – Mamy w katalogu około tysiąca tytułów, nagranych na 62 płytach – opowiada Celina Kosin, kierownik biblioteki. – Osoba, która chce wypożyczyć „czytak”, wybiera interesujące ją książki, które wgrywamy na urządzenie. Jednorazowo mieści się nawet 6-7 pozycji, w zależności od długości tekstu. Wybór jest przeogromny – od poczytnych powieści współczesnych, przez literaturę dziecięcą, młodzieżową, dla dorosłych, po klasykę.

Biblioteka w Dywitach pozyskała „czytak” wraz z bazą literatury dzięki programowi „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowych książek mówionych dla osób niewidomych i słabowidzących”, prowadzonemu przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym im. Henryka Ruszyca, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.