Czy wiesz, czym są nowotwory głowy i szyi?


W czwartek 4 lutego obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Ten dzień jest formą wyrażenia solidarności i wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. To również doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą profilaktyki przeciwnowotworowej. Dziś o nowotworach głowy i szyi.

Nowotwory głowy oraz szyi obejmują szereg chorób onkologicznych zlokalizowanych w różnych częściach głowy i szyi, np. języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy lub gardła. Nie zaliczają się do nich nowotwory mózgu. Zaliczane są do grupy nowotworów, których leczenie jest bardzo trudne. Jest to związane przede wszystkim z lokalizacją guza. Każde leczenie, a zwłaszcza leczenie chirurgiczne tej okolicy anatomicznej wiąże się z zagrożeniem dysfunkcji ważnych dla życia organów oraz dramatycznym obniżeniem jakości życia.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Według Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi każda osoba, u której przynajmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, nie ustępuje pomimo leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, powinna zgłosić się do lekarza. Wczesna diagnoza to większa szansa na wyleczenie lub lepszą jakość życia.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi

Ogólnopolski program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi skierowany jest do osób w wieku 40–65 lat znajdujących się w grupie ryzyka (m.in. wieloletnich palaczy, osób nadużywających alkoholu, osób z podwyższonym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego oraz tych, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych). Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić taki zamiar w przychodni (u lekarza POZ) biorącej udział w realizacji programu. Szczegółowe informacje oraz listę placówek biorących udział w programie znajdziesz na stronie www.pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/

Przydatne linki