Czadowe lekcje w powiecie

25.10.2018
Już po raz czwarty w szkołach prowadzonych przez Powiat Olsztyński odbyły się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sezonie grzewczym. Wzięło w nich udział ponad 250 uczniów klas pierwszych. Spotkania przygotowali pracownicy olsztyńskiego starostwa oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

- Docieramy do młodych ludzi po to, żeby wiedzę o tym, jak uchronić się przed zatruciem czadem, zanieśli potem do swoich domów, rodziców i dziadków. Czad to cichy zabójca, jest bezbarwny i bezwonny. Pierwsze objawy występują już po kilku sekundach. Gdy poczujemy się źle z niewiadomej przyczyny, należy otworzyć okno i wyjść z pomieszczenia. Jeśli widzimy, że ktoś zasłabł i podejrzewamy, że powodem może być tlenek węgla, najpierw trzeba otworzyć okna, następnie wyciągnąć nieprzytomną osobę z tego pomieszczenia. Niestety nie zawsze jest na to czas, dlatego tak ważna jest prewencja - przekonuje Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Do podstawowych działań należy sezonowy przegląd instalacji wentylacyjnej i kominowej. Nie powinno się uszczelniać okien i zakrywać otworów wentylacyjnych. Trzeba dbać o prawidłową cyrkulacje powietrza. Dodatkowo warto zainstalować w domu czujnik, który w momencie ulatniania się tlenku węgla, sygnałem powiadomi domowników o niebezpieczeństwie.

Podczas "czadowych lekcji" młodzież z Zespołów Szkół w Biskupcu, Olsztynku i Dobrym Mieście obejrzała film i wysłuchała prezentacji na temat zatrucia czadem. Warto było słuchać z uwagą, gdyż na koniec każdego ze spotkań odbywał się konkurs, w którym można było wygrać jeden z 12 czujników.