Czadowa lekcja w Dobrym Mieście

03.11.2014
Dlaczego wydziela się tlenek węgla i dlaczego jest groźny? Jak rozpoznać zatrucie czadem i jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem? Odpowiedzi na te pytania usłyszało 60 uczniów Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, którzy 3 listopada wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Starostwo Powiatowe i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej Kampanii Społeczno-Edukacyjnej pn. "NIE dla czadu!".

Okres jesienno-zimowy to, niestety, czas zwiększonego zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. Przyczynami są: niekonserwowane urządzenia kominowe, niedostateczna wentylacja pomieszczeń i niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych. Od października 2013 do końca kwietnia bieżącego roku doszło na terenie powiatu olsztyńskiego do 98 zdarzeń z czadem, w których 46 osób zostało poszkodowanych, a 2 osoby zmarły. W samym październiku br. odnotowano 5 zdarzeń.

- Chcielibyśmy pobudzić waszą wyobraźnię - zwrócił się do młodzieży oficer prasowy KM PSP mł. bryg. Sławomir Filipowicz. - Za dbałość o zabezpieczenie przed czadem odpowiedzialni są wasi rodzice, ale wy, jako najbliżsi, możecie mieć wpływ na ich postępowanie. Możecie powiedzieć "Mamo, tato, sprawdźmy, czy w naszym domu nie ulatnia się tlenek węgla".

Jak rozpoznać zatrucie? - Jeśli w pomieszczeniu występuje czad, każda z  przebywających w nim osób jest narażona na zatrucie. Bóle głowy, senność i osłabienie to pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić - mówiła mł. bryg. Izabela Wojciechowska z KM PSP w Olsztynie. W przypadku gdyby doszło do zatrucia czadem, całe pomieszczenie powinno zostać przewietrzone, a osobę poszkodowaną należy ewakuować, po czym wezwać odpowiednie służby.

Jak się okazuje, temat zatrucia tlenkiem węgla w Zespole Szkół w Dobrym Mieście nie jest czymś nowym. Jednak, jak przekonuje dyrektor Andrzej Wonia, spotkania ze strażakami są potrzebne. - Sam opowiadam uczniom o tym na lekcjach Edukacji dla bezpieczeństwa. Ale przekaz od osób zajmujących się zawodowo tą tematyką zawsze bardziej trafia do młodzieży.

Strażacy pokazywali jak wygląda specjalny czujnik, który przy wykryciu tlenku węgla w powietrzu uruchamia głośny sygnał alarmowy. Zwracali też uwagę na oznaczenia, jakie powinien mieć dobry sprzęt. Jak opowiada Paulina z I klasy LO , taka "czujka" już kiedyś się sprawdziła w jej domu. - Mieszkamy w domu jednorodzinnym z dwoma wejściami. Mamy zamontowane dwie czujki. Kiedyś u sąsiada zapaliła się sadza w kominie. Czujnik dał znać, że coś się dzieje.

Rozmowy z młodzieżą na temat zagrożeń to stały element wspólnych działań prewencyjnych Starostwa Powiatowego i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. - W latach minionych organizowaliśmy już podobne spotkania. W tym roku chcemy dotrzeć do wszystkich naszych szkół - mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie. - W 2013 roku zakupiliśmy do wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie detektory wykrywania tlenku węgla. Jeśli ktoś podejrzewa, że w jego domu instalacja grzewcza może być nieszczelna, może zwrócić się do straży pożarnej z prośbą o kontrolę.