Czad nie musi zabijać!

04.11.2015
Rozpoczął się sezon grzewczy 2015/2016. W tym czasie nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla (czadem). Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski apeluje do mieszkańców regionu o bezpieczne postępowanie z urządzeniami grzewczymi w celu uniknięcia zaczadzenia.

W dniach 5-6 listopada 2015 roku w godzinach 10.00 – 14.00 pod specjalnym darmowym numerem telefonu 987 będzie można uzyskać wiedzę na temat zasad właściwego eksploatowania urządzeń grzewczych w okresie zimowym. O tym, jak postępować by nie doszło do zatrucia czadem będą informować dyżurujący specjaliści z: Warmińsko-Mazurskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie,  Spółdzielni Kominiarz w Olsztynie, Oddziału Zakładu Gazowniczego w Olsztynie.

Kompendium wiedzy na temat zagrożenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla znajduje się na stronie internetowej Komendy Głównej PSP  w Warszawie www.straz.gov.pl.

APEL
WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
MARIANA PODZIEWSKIEGO

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I TWOICH NAJBLIŻSZYCH!

Pamiętaj!

• Na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych. Należy dokonywać okresowych przeglądów komina.

• Należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym.

• Należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny. Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych
    i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach.

• Nie należy ogrzewać pomieszczeń mieszkalnych kuchenkami gazowymi.

• Niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia należy wymienić. Wymiana bądź naprawa powinna być dokonywana wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

• Jeśli masz szczelne okna, niebezpieczeństwo związane z niewłaściwą wentylacją jest szczególnie groźne.

• Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zwróć się natychmiast do właściciela bądź zarządcy budynku – to on jest odpowiedzialny za jego bezpieczne użytkowanie.

• Możesz zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody
    i/lub ogrzewania pomieszczeń.

Nie lekceważ zagrożenia!

Załączniki:

• Ulotka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie "Tlenek węgla"