Co z pieniędzmi dla szpitali?

13.05.2010

Finansowanie szpitalnej służby zdrowia zdominowało środowe posiedzenie_ Konwentu Powiatów. Starostowie i dyrektorzy szpitali powiatowych spotkali się z dyrektorem olsztyńskiego oddziału NFZ by zweryfikować realizację styczniowych porozumień. Na Konwencie rozmawiano też o „Partnerstwie dla Transplantacji".

Na początku stycznia protesty starostów i dyrektorów szpitali powiatowych doprowadziły do podpisania porozumienia z NFZ i podpisania kontraktów na 2010 rok. Według uzgodnień  dodatkowe pieniądze z NFZ w pierwszej kolejności miały otrzymać szpitale powiatowe. Na początek placówki z regionu dostaną do podziału 1,5 mln zł, ale te pieniądze nie satysfakcjonują dyrektorów.
- Od początku roku żyjemy na coraz większym deficycie - mówił Krzysztof Paternoga dyrektor Szpitala Powiatowego w Giżycku. - Ubiegłoroczne umowy spowodowały kilkuprocentowe obniżki wartości kontraktów, w przypadku mojego szpitala jest to około miliona złotych.
Sytuację na środowym konwencie próbował uspokoić Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ. Poinformował, że w ciągu roku dodatkowe środki spłyną do szpitali powiatowych. Te informacje nie uspokoiły jednak dyrektorów:
- Jesteśmy na skraju bankructwa - grzmiała Halina Sarul, dyrektor szpitala w Mrągowie.
Głos w dyskusji zabrał także Mirosław Pampuch, przewodniczący Konwentu Powiatów, starosta olsztyński.
- Nie ma pieniędzy w naszych szpitalach na opłacenie świadczeń nadlimitowych za 2009 rok, co powoduje, że placówki wpadają w spiralę zadłużenia i nie mogą prowadzić racjonalnej gospodarki finansowej - zauważył Mirosław Pampuch.
Dyrektorzy szpitali i dyrektor Warmińsko-Mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie mają spotkać się w przyszłym tygodniu i ustalić szczegóły podziału dodatkowych pieniędzy.

Innym punktem Konwentu był rozwój transplantologii w województwie warmińsko-mazurskim. W tej części posiedzenia uczestniczył prof. Wojciech Rowiński, Konsultant Krajowy ds. Transplantologii i wiceprzewodniczący Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Profesor zaproponował starostom przystąpienie do programu „Partnerstwo dla Transplantacji", który docelowo ma objąć całą Polskę. Celem programu jest zwiększenie liczby przeszczepów w naszym kraju poprzez utworzenie sieci stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w lokalnych szpitalach oraz powołanie komisji orzekających o śmierci mózgu.
- Na Warmii i Mazurach poważnym problemem jest bardzo niska liczba dawców żywych - mówił na spotkaniu prof. Wojciech Rowiński. - W ubiegłym roku w całym województwie pobrano zaledwie jedną wątrobę do przeszczepu, najwyższa pora to zmienić.
Pierwszym etapem przystąpienia do programu będzie wytypowanie i przeszkolenie lokalnych koordynatorów transplantacyjnych.

_