Ciepło ze słońca i biomasy to oddech dla środowiska

Pierwsza tak duża inwestycja Powiatu Olsztyńskiego z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii dobiegła końca. W Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach działa już nowoczesna kotłownia na biomasę (zrębki drewna), a przed budynkiem DPS powstał park kolektorów słonecznych. Inwestycja dofinansowana ze środków unijnych kosztowała prawie 2,9 mln zł.

_
"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"


System grzewczy w Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach od lat wymagał całkowitej przebudowy m.in. ze względu na awaryjność kotłów, przestarzałą instalację i generowanie strat ciepła. Stara kotłownia była wyposażona w kotły opalane węglem z ręcznym podawaniem paliwa, nie posiadała też urządzeń do oczyszczania spalin.
- Taki system powodował emisję znacznych ilości dwutlenku węgla i pyłów, co w sposób negatywny oddziaływało na środowisko naturalne - mówi Krystyna Mathoes, dyrektor wydziału inwestycji i funduszy UE w olsztyńskim starostwie.

_
Tak wyglądała kotłownia przed remontem

_
A tak jest w Jezioranach po remoncie

Kotłownia na zrębki drewna
Mirosław Pampuch, starosta olsztyński wspomina, że praktycznie co roku tuż przed nastaniem zimy dyrekcja placówki w Jezioranach, w której zamieszkuje obecnie 145 pensjonariuszy, obawiała się, że stara kotłownia nie wytrzyma sezonu grzewczego.
- Na szczęście w 2010 roku pojawiła się szansa na kompleksową modernizację systemu grzewczego z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii - mówi starosta Mirosław Pampuch.
Powiatowi udało się pozyskać na ten cel środki unijne z RPO „Warmia i Mazury 2007-2013". Całkowity koszt projektu wyniósł prawie 2,9 mln zł z czego 80 proc. stanowiły środku UE, a pozostałe 20 proc. powiat znalazł we własnym budżecie. Prace budowlane, które wykonała firma Wachelka INERGIS S.A. z Częstochowy trwały 9 miesięcy. Ich efekt jest imponujący.   - W DPS Jeziorany powstała nowoczesna kotłownia na biomasę (zrębki drewna) o mocy 500 kW - mówi Krystyna Mathoes. - Kotłownia stanowi źródło ciepła do ogrzewania i produkcji ciepłej wody dla wszystkich budynków DPS. Wybudowano również park kolektorów słonecznych o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych i mocy około 200 kW. Ferma słonczena pracuje na cele podgrzewu ciepłej wody i zaspokaja zapotrzebowanie na nią na poziomie 57,2 proc.
To jednak nie wszystko. Zakupiony został też rębak do rozdrabniania biomasy oraz wybudowano magazyn paliwa z automatycznym podajnikiem biomasy. Wykonano też całkowitą wymianę przyłączy centralnego ogrzewania i ciepłej wody do budynków DPS.

_
Dzięki inwestycji powstał też park kolektorów słonecznych, dzięki którym podgrzewana będzie ciepła woda

Innowacyjna i proekologiczna
Po modernizacji DPS nie szkodzi już środowisku. Bezpośrednim skutkiem ekologicznej inwestycji jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
- Zastosowanie jako głównego źródła energii biomasy powoduje, że ilość emitowanego  dwutklenku węgla przyjmuje wartość zerową - mowi Krystyna Mathoes. - Dzieje się tak dlatego, że podczas spalania zrębków drewna do atmosfery dostaje się tylko tyle dwutlenku węgla, ile roślina pobrała go z otoczenia podczas swojego wzrostu.
Zainstalowany system solarny działający na zasadzie pobierania energii z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego oraz odbitego również niemal wyeliminuje emisję CO₂ do atmosfery. Poza tym niepodważalną zaletą stosowania kolektorów słonecznych jest ograniczenie kosztów związanych z podgrzewaniem wody użytkowej. Szacuje się, że układ solarny pozwoli na roczną oszczędność energii cieplnej na poziomie 141372 kWh/rok.
- To pierwsza tak duża inwestycja powiatu z wykorzystaniem OZE, która pozwoliła wdrożyć jeden z najnowocześniejszych systemów grzewczych w naszym regionie i w kraju - podkreśla starosta Mirosław Pampuch. - W przyszłości chcemy realizować więcej takich innowacyjnych i proekologicznych inwestycji.

_
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

_