Chór z Gdańska był najlepszy

03.06.2014
Chór Kameralny „441 Hz” pod dyrekcję Anny Wilczewskiej zdobył Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Gminę Barczewo. W sobotni wieczór (31 maja) w Kościele Św. Anny odbył się koncert finałowy. Festiwal zaszczyciła swoją obecnością rodzina Feliksa Nowowiejskiego – syn Jan wraz z wnuczką Bogną.

Zwycięski chór otrzymał także nagrodę specjalną „Za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej” za utwór Paula Mealora „Now Sieeps the Crimson Petal”.

Nagrodę regulaminową „Za najlepsze wykonanie kompozycji Feliksa Nowowiejskiego” oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Powiat Olsztyński zdobył Chór Alla Polacca, pod dyrekcją Sabiny Włodarskiej, działający przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie za utwór „Rozpleciony Warkocz”. Nagrodę  wręczyła zwycięzcom wicestarosta olsztyński Izabela Smolińska-Letza.

Chór Alla Polacca zdobył również nagrodę specjalną „Za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem” – „O zalotach oczarowanych”.

Jury przyznało także brązowe, srebrne, złote dyplomy oraz dodatkowe wyróżnienia pozaregulaminowe. W festiwalu, który  odbył się w dniach 29-31 maja, wzięło udział 15 chórów z Polski, Rosji i Białorusi.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. Impreza jest realizowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiatu Olsztyńskiego oraz Gminy Barczewo.