Cerkiewnik najładniejszą wsią powiatu olsztyńskiego

21.08.2013
Cerkiewnik został zwycięzcą powiatowego etapu konkursu „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2013”. Wieś będzie reprezentowała Powiat Olsztyński w wojewódzkim finale, do którego zakwalifikowały się najpiękniejsze wsie Warmii i Mazur.

Najpiękniejsza wieś powiatu olsztyńskiego, czyli Cerkiewnik

Pierwszy etap konkursu wystartował 19 kwietnia. W Powiecie Olsztyńskim chęć uczestnictwa wyraziło siedem wsi z trzech gmin. Najliczniejszą reprezentację wystawiła gmina Dobre Miasto, która do konkursu zgłosiła cztery wsie: Cerkiewnik, Jesionowo, Kunik oraz Nową Wieś Mała. Ponadto udział wzięły Mojtyny i Stanclewo z gminy Biskupiec, a także Skolity z gminy Świątki. Komisja konkursowa, w której skład weszli specjaliści od ochrony środowiska, promocji i inwestycji miała za zadanie dokonanie dwóch ocen każdej wsi.
- Przedmiotem oceny były: ogólny wygląd, ład i porządek, ochrona, pielęgnacja
i kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, dbałość o stan budynków użyteczności publicznej oraz oznakowanie obiektów – wyjaśnia Jowita Muszałowska, przewodnicząca komisji.

Piękna Nowa Wieś Mała

Odnowiono wiele miejsc
Każdy z uczestników mógł otrzymać maksymalnie 100 punktów. Pierwsza wizyta miała miejsce w dniach 6-10.05.2013 r. Po raz drugi komisja oceniała wkład pracy mieszkańców w poprawę estetyki wsi w terminie od 2 do 9 sierpnia 2013 r. Wyłonienie zwycięzcy było bardzo trudnym zadaniem, ponieważ wszyscy uczestnicy włożyli ogrom pracy, aby to ich miejscowość została uznana za najpiękniejszą. Odnowiono wiele miejsc, posesje są zadbane i utrzymane w czystości. Komisja najwyżej oceniła Cerkiewnik z gminy Dobre Miasto, drugie miejsce uzyskała Nowa Wieś Mała, a na najniższym stopniu podium znalazły się ex aequo Jesionowo i Mojtyny. - Inicjatywa, zaangażowanie i pomysłowość mieszkańców sprawiły, że Cerkiewnik uzyskał największą ilość punktów – mówi Jowita Muszałowska, przewodnicząca komisji.

Mieszkańcy Cerkiewnika wykonali nawet fontannę z bębnów starych pralek

Fontanna ze starej pralki
Zwycięzca wykonał między innymi wiele prac poprawiających estetykę terenu wokół stawu, gdzie postawione zostały nowe ławeczki, płot, rzeźby, a także wykonano niesamowitą fontannę z bębnów od poczciwych i wysłużonych pralek oraz nakrętek od słoików. Ze starych elementów żeliwnych zrobione zostały podstawy na donice, a z belek po grillu powstały huśtawki oraz wiatka. Także na miejscowym boisku zostały wykonane prace - teren został wyrównany, odnowiono murawę, zamontowane zostały nowe bramki i ławki. XVIII edycja konkursu „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2013” zostanie rozstrzygnięta 30 września i wtedy przekonamy się czy Cerkiewnik dołączy do laureatów szczebla wojewódzkiego. Warto przypomnieć, że wsie powiatu olsztyńskiego m.in. Biesowo, Bredynki i inne zwyciężały i zajmowały wysokie miejsca w poprzednich edycjach konkursu.
Maciej Szostek

Tak wyglądał Cerkiewnik przed rozpoczęciem prac