Buk symbolem naszej polsko-niemieckiej przyjaźni

02.07.2022

Nasz partnerski Powiat Osnabrück świętuje 50-lecie istnienia w obecnych granicach (po reformie administracyjnej). W uroczystościach brały udział Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński i Maria Bąkowska, sekretarz Powiatu, które wraz z delegacjami z innych powiatów i miast partnerskich (powiat i miasto Wałcz oraz Powiat Mecklenburgische Seenplatte) były gościem honorowym piątkowej uroczystości.

Joanna Michalska-Reda wręczyła na ręce wicestarostów Michaela Lührmanna, Bärbel Rosensträter oraz Matthiasa Selle warmińskie upominki oraz symboliczny buk na znak siły naszego partnerstwa oraz na kolejne pomyślne lata dla niemieckiego samorządu.

- Tak jak od ponad 20 lat rozwija się nasze partnerstwo, tak niech i ten buk rośnie w siłę i przypomina o naszych mocnych relacjach – mówi Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński.

Podczas jubileuszowej gali nie zabrakło odniesień do historii i teraźniejszości powiatu Osnabrück oraz przemian w Europie. Szczególnie ważnym punktem wieczoru było wystąpienie starosty Powiatu Osnabrück Anny Kebschull, która przemówiła do zebranych gości online, ponieważ z powodu pozytywnego wyniku testu covidowego nie mogła osobiście wziąć udziału w uroczystości. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważna dla jej powiatu jest solidarna współpraca i wysiłek wszystkich instytucji i obywateli w regionie i poza nim, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym i utrzymywać stabilną gospodarkę, zażegnując kryzysy wywołane różnymi czynnikami, zwłaszcza obecną wojną na Ukrainie. Przemawiający goście podkreślali niezmierną wartość solidarności i współpracy na rzecz pokoju i poprawy warunków życia dla obecnych i przyszłych pokoleń na płaszczyźnie lokalnej, międzyregionalnej i międzynarodowej. Podczas wystąpień padły słowa uznania dla polskich przyjaciół za ogromną pomoc, jaką nadal okazują ukraińskim uchodźcom.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, były starosta Powiatu Osnabrück Manfred Hugo, przedstawiciele Landtagu oraz członkowie Bundestagu, wójtowie i burmistrzowie - m.in. burmistrz miasta Osnabrück Katharina Pötter. Całości towarzyszyła przemiła oprawa muzyczna w wykonaniu muzyków Powiatowej Szkoły Muzycznej w Osnabrück.

Joanna Michalska-Reda i Maria Bąkowska wcześniej spotkały się z wicestarostą Christiane Rottmann, a także z Moniką Schulte, pełnomocnik ds. równouprawnienia w Powiecie Osnabrück i Marion Plogmann, z którymi rozmawiały w sprawie tegorocznego Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet.

Więcej zdjęć na Facebooku Powiatu Olsztyńskiego