"Bo świat jest nasz...


… my dzieci jego” – słowa piosenki w ustach wychowanków Domu dla Dzieci „Nad Jeziorem” w Olsztynku zabrzmiały bardzo wzruszająco i prawdziwie. 29 października w placówce odbyła się uroczystość zakończenia kolejnego etapu wprowadzania zmian w systemie pieczy zastępczej na terenie powiatu olsztyńskiego. Zmiany dotyczą przede wszystkim przekształcenia podległych samorządowi Powiatu placówek w małe domy dla maksymalnie 14 dzieci w każdym z nich.

Dwa lata temu Zarząd Powiatu podjął decyzję o rozdzieleniu placówki w Olsztynku na dwa Domy dla Dzieci – o charakterze interwencyjnym i socjalizacyjnym. Zmian, które nastąpiły od tamtego czasu jest więcej. Budynek, w którym mieszczą się obie jednostki przeszedł termomodernizację. – Teraz jest przyjemnie, ciepło nie ucieka – cieszy się jedna z wychowawczyń DdD. W obu placówkach został przeprowadzony remont. 1- i 2-osobowe pokoje są jasne, wygodne i funkcjonalne. – Dzieci mieszkają w komfortowych warunkach. A przede wszystkim jest przytulnie, rodzinnie i domowo – mówi dyrektor DdD Danuta Suchenek-Pikoluk.

Perełkami w obu placówkach są aneksy kuchenne z nowocześnie wyposażoną kuchnią, dużymi stołami jadalnymi i wydzielonymi salonami wypoczynkowymi.  W jednostce interwencyjnej są nawet dwa pomieszczenia przeznaczone do oglądania telewizji – dla dzieci młodszych i starszych. – Pięknie… tak normalnie… warunki domowe… – mówili zaproszeni goście, którzy zwiedzali wyremontowane pomieszczenia.

W uroczystości wzięli udział m.in. dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz radni Rady Powiatu w Olsztynie. – Nie było łatwo, ale dzięki uporowi wielu osób, udało się. W systemie pieczy zastępczej zrobiliśmy krok naprzód – nie krył radości Arkadiusz Paturej dyrektor PCPR w Olsztynie. – W prowadzeniu Domów dla Dzieci kierujemy się trzema zasadami: należy zbliżyć warunki mieszkania do rodzinnych, wzbudzić zaufanie wychowanków, uporządkować ich tryb życia.
- Widziałem ten dom na różnych etapach przekształceń i dziś mogę powiedzieć, że podjęta 2 lata temu decyzja była słuszna i że było warto – mówił Zbigniew Szczypiński, członek Zarządu Powiatu. Krystyna Szter, przewodnicząca Komisji Prac Społecznych w Radzie Powiatu przekazała na ręce dyrektor DdD symboliczne kamienne serca dziękując za trud włożony w poprawę warunków życia dzieci. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez wychowanków Domu dla Dzieci.

Środki na remont placówki w Olsztynku w wysokości 300 tys. zł pochodziły z budżetu Powiatu Olsztyńskiego.