Bitwa o Dobre Miasto 2010!

21.05.2010

Egzekucja szpiega, sąd nad burmistrzem, rekwirowanie mienia, huk, wybuchy i_ okrzyki rannych - to wszystko przez weekend 21-23 maja będzie się działo w Dobrym Mieście. Centrum Kultury zaprasza na pierwszą w historii „Bitwę o Dobre Miasto"!

Urząd Miejski w Dobrym Mieście razem z Centrum Kultury w Dobrym Mieście w dniach 21-23 maja 2010 r. organizują wydarzenie o nazwie „Bitwa o Dobre Miasto 2010". Będzie to rekonstrukcja bitwy napoleońskiej, życia obozowego i obyczajów z tego okresu. Dobre Miasto na kilkadziesiąt godzin stanie się sceną dla wielu widowiskowych zdarzeń. Impreza zacznie się w piątek wieczorem (21.05) zarekwirowaniem przez żołnierzy polany w centrum miasta, gdzie zostanie przez nich utworzony XIX-wieczny obóz. Spodziewamy się rekonesansu żołnierzy, którzy będą chcieli poznać teren „działań zbrojnych". W sobotę (22.05) od samego rana, specjalnie utworzone oddziały bojowe, zaczną okupację miasta. Odbędzie się konfiskata mienia, sąd polowy przy Bocianiej Baszcie, egzekucja szpiega i poszukiwania dezerterów wojennych. Każdy będzie mógł odwiedzić żołnierzy i sprawdzić jak wyglądało życie obozowe na początku XIX w. Punktem kulminacyjnym tego dnia, będzie wielka rekonstrukcja bitwy z użyciem broni palnej i artylerii. Będą efektowne wybuchy, huk i krzyki rannych!!. Udział w rekonstrukcji zapowiedziało ok. 65 rekonstruktorów - pasjonatów historii. Każdy umundurowany i uzbrojony!

PROGRAM "BITWY O DOBRE MIASTO 2010"
21.05.2010 - Piątek
godz. 18 - Zajęcie obozu przez żołnierzy (łąka za Urzędem Miejskim)

22.05.2010 - Sobota
godz. 10.00 - Przemarsz wojsk z obozu pod Basztę Bocianią i towarzysząca temu rekwizycja mienia. Żołnierze, w drodze pod Basztę Bocianią, odwiedzą wcześniej wybrane sklepy by „brutalnie" zarekwirować mienie. Inscenizacje będą wiernie  przedstawiać akcje rekwizycyjne z XIX-w., łącznie z pozostawieniem w miejscu rekwirunku  tzw. „kwitu rekwizycyjnego".
godz. 10.45-12 - Egzekucja szpiega połączona z sądem nad burmistrzem (Baszta Bociania). Pod Bocianią Basztą odbędzie się inscenizacja procesu burmistrza Antoniusa Kroschewskiego z marca 1807 roku. Ówczesny burmistrz Dobrego Miasta (Guttstadt) stanął przed francuskim trybunałem wojennym oskarżony o złamanie prawa wojennego.
godz. 12.30-14 - Obóz otwarty dla publiczności. (Łąka za Urzędem Miejskim) Na kilkadziesiąt minut obozowisko zostanie otwarte dla publiczności. Każdy chętny będzie mógł odwiedzić żołnierzy, zobaczyć jak wyglądało życie obozowe na początku XIX w., czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
godz. 17 - Rekonstrukcja bitwy z udziałem piechoty i artylerii (Łąka przy Ranczo w Dolinie-czas trwania około 1 godziny). Punkt kulminacyjny rekonstrukcji. Przez koło godzinę obserwować będzie można efektowne wystrzały karabinów i artylerii i towarzyszące im wybuchy na polu bitwy! Rekonstruktorzy, wg. wcześniej ustalonego scenariusza, przeprowadzą rekonstrukcje bitwy o Guttstadt.

23.05.2010 - Niedziela
Poranne pożegnanie i wyjazd rekonstruktorów