Biblioteki z powiatu mają dobry klimat społeczny

05.12.2012
Biblioteki w Świątkach i Olsztynku zajęły ex aequo drugie miejsce w wojewódzkim konkursie „Biblioteka z dobrym klimatem społecznym”. Plebiscyt zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. – Zawsze stawialiśmy na projekty dla ludzi, które są oparte o Warmię i naturę – mówi Halina Kirjew, dyrektor GBP w Świątkach.

_
Wydarzenie społeczne opisane w konkursie przez bibliotekę w Świątkach to dożynki gminne

Biblioteki z regionu, które wzięły udział w konkursie musiały opisać i udokumentować zdjęciowo wydarzenie skierowaną na swoją lokalną społeczność. Tematem zwycięskiego projektu biblioteki w Lasecznie było Pojezierze Iławskie. Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach opisała dożynki gminne, jako imprezę dla szerokiego gremium mieszkańców i turystów.
- Na takich imprezach zawsze promujemy Warmię, jej przysmaki, rękodzieło i warmińską naturę – mówi Halina Kirjew.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim 4 grudnia 2012. Wzięła w nim także udział Elżbieta Dydak z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wygłosiła wykład dotyczący roli współczesnych bibliotek. W czasie uroczystości każda z bibliotek pokazał się ze stoiskiem promocyjnym. Świątki postawiły oczywiście na sztukę, Warmię i naturę. Na stoisku było piękne rękodzieło przedświąteczne zrobione przez dzieci i młodzież z bibliotecznej pracowni plastycznej oraz działający również w bibliotece Klub Kreatywnych Babek.
- Mieliśmy śliczne wianki z naszych owoców, naturalne choinki z szyszek, rzeźby, czy pierniki świąteczne – wylicza Halina Kirjew. – Ciesze się, że zostaliśmy docenieni a działania na rzecz naszej społeczności. To na pewno silny bodziec motywacyjny na przyszłość.
Trzecie miejsce zajęły jednocześnie: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rozogach. Był to już drugi konkurs dla Gminnych Koalicji na rzecz rozwoju bibliotek publicznych. Przypomnijmy, że w zeszłym roku pierwsze miejsce zajęła Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie.