Biała Wstążka, czyli nie ma zgody na przemoc

25.11.2016
Powiat Olsztyński oraz 12 gmin na jego obszarze po raz kolejny włączają się w Ogólnoświatową Kampanię "Białej Wstążki", czyli akcję przeciw przemocy wobec kobiet. W budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie już od godz. 7:30 panowie odwiedzający urząd otrzymywali ulotki informacyjne oraz białe kokardki jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy i będą reagować widząc przejaw agresji wobec pań. – Pierwszy raz spotykam się z taką akcją. Jestem mile zaskoczony i uważam, że tego typu kampanie powinny być częściej przeprowadzane – powiedział jeden z interesantów.

To nie koniec działań. W ramach  „Białej Wstążki” Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie zapraszają w sobotę 3 grudnia na akcję „Otwartych Drzwi”. W godzinach 9:00 - 13:00 w siedzibie MOPS przy ul. Olsztyńskiej 3 w Dobrym Mieście osoby zainteresowane problemem przeciwdziałania przemocy, będą mogły spotkać się z psychologiem, pracownikami PCPR, członkami zespołu interdyscyplinarnego i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na terenie powiatu olsztyńskiego, w ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, działa Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jego punkty w Dobrym Mieście, Biskupcu i Olsztynku są gotowe zapewnić schronienie 7 osobom dotkniętym przemocą. Podopiecznych otaczają opieką psychologa i prawnika. Od stycznia 2016 r. do dziś skorzystało z tej pomocy 10 osób, w tym 4 dorosłe i 6 dzieci. PCPR stara się też dotrzeć do źródła problemu, czyli sprawcy. Specjalne programy korekcyjno-edukacyjne ukończyło w tym roku 104 osoby, to jest o 39 więcej niż rok temu. Wzięło w nich też udział - po raz pierwszy - 12 kobiet. Spotkania odbywały się w Biskupcu, Barczewie, Jezioranach, Olsztynku i Purdzie.

W placówce PCPR w Olsztynie (plac Bema 5) znajduje się Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych, Współuzależnionych i Ofiar Przemocy. Tu swoją pomoc oferują psycholog i prawnik. Specjaliści przyjmują w czwartki od godziny 15:00 do 17:45, po wcześniejszym zapisie pod numerem telefonu 89 544 38 00 lub 89 544 38 03. W roku bieżącym z takiego wsparcia skorzystało 17 osób. W sytuacjach nagłych można też zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu interwencyjnego 665 237 899.