Bezpłatne badania mammograficzne


W dniach 9 – 17 listopada br. w pięciu gminach leżących na terenie powiatu olsztyńskiego odbędą się bezpłatne badania mammograficzne, na które nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Niespełna 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy, jeżeli w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie).

– Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Badanie trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się:

DOBRE MIASTO – 9 LISTOPADA przy gimnazjum publicznym, ul. Garnizonowa 20

STAWIGUDA – 10 LISTOPADA przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Leśna 2

JEZIORANY – 14 LISTOPADA Miejski Ośrodek Kultury, ul. Konopnickiej 4

BISKUPIEC – 15, 16, 17 LISTOPADA pod Amfiteatrem Miejskim, ul. Niepodległości

BARCZEWO – 16 LISTOPADA przy Przychodni Zdrowia, ul. Lipowa 2

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem tel.: 58 666 24 44 lub na stronie - link.

Call Center czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 oraz w soboty 9:00-15:00.