Bezpieczne ferie


Pod hasłem „Bezpieczne Ferie” nad jeziorem Pisz w Tumianach koło Barczewa odbył się pierwszy z czterech festynów dla młodzieży. Organizatorzy zadbali o to, by działalnia edukacyjne pogodzić z dobrą zabawą. Największą atrakcją okazały się pokazy policji, straży pożarnej i ratownictwa medycznego z wykorzystaniem poduszkowca i sań lodowych. Na brak zainteresowania nie mogli też narzekać leśnicy; przygotowane przez nich stoisko z materiałami o ekologii i bezpieczeństwie w lesie przeżyło istne oblężenie.

- Chodzi nam o to, by uświadomić dzieciom i młodzieży, że udane ferie to przede wszystkim ferie bezpieczne. Zamarznięty akwen nie jest miejscem odpowiednim do zabawy. Dlatego chcemy pokazać, jakie zachowanie stwarza zagrożenie i co należy robić, gdy się znajdziemy w niebezpiecznej sytuacji – mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
- Staramy się zachęcać dzieci, by ślizgały się w miejscach bezpiecznych, na przykład na sztucznych lodowiskach w miastach i we wsiach. Wejście na lód zawsze niesie ze sobą zagrożenie – przestrzegał mł. bryg. Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

W imprezie w Tumianach wzięło udział około 420 dzieci ze szkół z gminy Barczewo i Purda. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pokaz tresury psów policyjnych. Funkcjonariusze tłumaczyli, jak należy się zachować w przypadku kontaktu z agresywnym czworonogiem. Największe emocje wzbudziła zainscenizowana akcja ratowania człowieka, pod którym załamał się lód. Była to też dobra okazja, by zauważyć jak dużo zależy od zgrania działań odpowiednich służb.

Uczniowie mogli od razu sprawdzić, ile wiedzy na temat bezpieczeństwa zostało im w głowach. W przeprowadzonych konkursach nie zabrakło nagród w postaci kamizelek odblaskowych, kubeczków, czy kalendarzy… Każde dziecko dostało też opaskę odblaskową na rękę. Mimo tego, że pogoda dopisała, chłód dał się trochę we znaki. Na szczęście organizatorzy pomyśleli o ognisku z kiełbaskami i gorącej herbacie.

Jak sie okazuje, zimowe festyny edukcyjne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najlepszym dowodem na sens ich organizowania jest to, że od czterech lat nie odnotowano podczas ferii żadnego zdarzenia na zamarzniętym akwenie, w którym zostałoby poszkodowane dziecko.

Organizatorzy:
Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Komenda Miejska Policji w Olsztynie
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie oraz OSP Barczewo, OSP Dobre Miasto, OSP Olsztynek i OSP Kobułty
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa: Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki.

Współorganizatorzy:
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie
Samorządy Gmin Powiatu Olsztyńskiego

Partnerzy:
Wytwórnia Octu i Musztardy Octim Sp.z o.o. z Olsztynka
Zakłady Tymbark SA oddział Olsztynek
Warmia – Zakłady Mięsne w Biskupcu
Spółdzielnia Handlowo – Produkcyjna Olsztynek
Zakład Masarski „Tomuś”.

Terminy festynów „Bezpieczne Ferie 2016”:
- Tumiany, gm. Barczewo 15.01.2016 r. godz.10:00
- Swobodno, gm. Dobre Miasto 18.01.2016 r. godz. 10:00
- Jemiołowo, gm. Olsztynek 20.01.2016 r. godz. 10:00
- Rukławki, gm. Biskupiec 22.01.2016 r. godz. 10:00

(zdjęcia KM PSP w Olsztynie)