Barczewskie obchody Święta Służby Więziennej


12 lutego 2015 roku obchodzono w Barczewie Święto Służby Więziennej, przypadające w rocznicę ogłoszonego 8 lutego 1919 dekretu Józefa Piłsudskiego, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.

O godzinie 11.45 poczet sztandarowy Zakładu Karnego w Barczewie poprowadził przemarsz jego funkcjonariuszy do pobliskiego kościoła św. Andrzeja Apostoła. Następnie w dawnym kościele ewangelickim odbyła się uroczysta odprawa służbowa z okazji Święta Służby Więziennej. W jej trakcie dwóch funkcjonariuszy otrzymało odznaczenia „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, a kilkunastu zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe. Odznaczenia wręczali: dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie płk Andrzej Bartkiewicz oraz dyrektor Zakładu Karnego w Barczewie mjr Marek Kulwicki.

karny_A.JEDRASZEK

Zgromadzeni w Skarbcu Kultury Europejskiej mogli zapoznać się z działalnością Zakładu Karnego w Barczewie w 2014 roku, przedstawioną w multimedialnej prezentacji. Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs na ,,Funkcjonariusza, pracownika roku”, który organizowany jest w Zakładzie Karnym w Barczewie od dziesięciu lat. Zebrani wysłuchali też wykładu kmdr. por. w st. spocz. Jerzego Nowakowskiego o etosie służby w mundurze.

Burmistrz Lech Nitkowski w swoim wystąpieniu opowiedział o wspólnych działaniach miasta i Zakładu Karnego. Podczas  rozmów pomiędzy funkcjonariuszami i zaproszonymi gośćmi powstało kilka pomysłów na dalszą współpracę. Więzienie w Barczewie funkcjonuje od ponad dwóch stuleci, ale od kilku lat, dzięki woli i otwartości obu stron, współpraca przynosi coraz większe efekty.

(Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie na podstawie materiałów z Zakładu Karnego w Barczewie)