Aula szkolna dostanie imię Przemysława Gintrowskiego

14.11.2012
Przy okazji nietypowego koncertu w rytmach pop i rock, który odbył się w Zespole Szkół w Dobrym Mieście z okazji Święta Niepodległości, narodził się pomysł nadania auli szkolnej imienia zmarłego niedawno Przemysława Gintrowskiego, barda „Solidarności”. To nie koniec nowości, bo od przyszłego roku w szkole ruszy festiwal piosenki patriotycznej.

_

Zamiast sztampowej i „sztywnej” uroczystości radosny koncert z utworami nowoczesnych wykonawców pop i rock – tak wyglądały obchody Święta Niepodległości w auli Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. Uczniowie w 94. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zaśpiewali w auli szkolnej m.in. utwory Adele, zespołu Sistars, Maanamu, Justyny Steczkowskiej, czy Amy Macdonald.
- Młodzież sama wybierała piosenki do koncertu – mówi Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół Dobrym Mieście. – Młodzi ludzie zupełnie inaczej widzą świętowanie niż większość dorosłych i nie chcą sprowadzać patriotyzmu do oklepanych wzorców.
W czasie koncertu nie zabrakło też bardziej klasycznych utworów, czyli słynnych „Murów” Jacka Kaczmarskiego czy poezji Zbigniewa Herberta.
Publiczność, która po brzegi wypełniła aulę Zespołu Szkół z entuzjazmem przyjęła propozycję takiej formy uczczenia Święta Niepodległości. „Mury” wykonane na bis, owacja na stojąco, liczne pochwały i gratulacje, które otrzymały wykonawczynie piosenek, świadczą o tym, że uczniowie chętniej będą świętować Dzień Niepodległości właśnie w taki sposób, niż w trakcie zadym i chuligańskich wybryków. W trakcie koncertu pojawił się też pomysł nadania auli szkolnej imienia zmarłego niedawno Przemysława Gintrowskiego, barda „Solidarności”, pieśniarza i kompozytora.
- To postać znana, która poprzez swoją twórczość również przyczyniła się do zmian w Polsce – uważa Andrzej Wonia. – Uchwała Rady Pedagogicznej w tej sprawie będzie podjęta jeszcze w tym roku szkolnym.
To jednak nie koniec nowości, bo dyrekcja i nauczyciele zaangażowani w przygotowanie koncertu postanowili, że od przyszłego roku w szkole ruszy festiwal piosenki patriotycznej.
- Będzie się on odbywał w okolicach Święta Niepodległości – mówi Andrzej Wonia.

Kim był Gintrowski
Przemysław Gintrowski, muzyk, kompozytor, bard - przed laty wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim współtworzył trio, którego dorobek na stałe wpisał się w historię polskiej piosenki literackiej. Bardowie „Solidarności” jak często nazywano trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński byli autorami takich programów poetyckich, jak „Mury”, „Raj” i „Muzeum”. Z tego pierwszego pochodzi najbardziej znany utwór „Mury”, który stał się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. W dorobku Gintrowskiego są też liczne solowe albumy m.in. „Raport z oblężonego miasta”, „Kamienie”, czy „Odpowiedź”. Gintrowski zmarł 20 października 2012 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

_