ASW Jonkowo zwycięża w Płocku

3 grudnia 2016 r. reprezentacja Akademii Sztuk Walki Jonkowo wzięła udział w "Ogólnopolskim Turnieju Kyokushin Karate IKO Dzieci i Młodzieży" w Płocku. Organizatorem zawodów był Włocławski Klub Kyokushin Karate. W zawodach udział wzięli zawodnicy z kilkunastu ośrodków kyokushin, w tym m.in. z Grudziądza, Białegostoku, Ostrołęki i Otwocka. Wśród blisko 180 zawodników godnie zaprezentowała się pięcioosobowa reprezentacja ASW Jonkowo w składzie: Filip Zakrzewski, Jakub Grabkowski, Patrycja Block, Sebastian Wippich i Nikodem Falaciński.

Zawody odbywały się według światowych przepisów Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushin z zastosowaniem obowiązkowych ochraniaczy na tułów, głowę, golenie i ręce. Tym samym są one w pełni bezpieczne dla startujących w nich dzieci i młodzieży. Turniej odbył się w dwóch konkurencjach: kata i kumite. - Kata są to z góry przygotowane kombinacje technik ataku i obrony, połączone z określonym poruszaniem i przyjęciem ściśle określonej pozycji - wyjaśnia sensei Marek Bębenek, trener zawodników. W tej konkurencji karatecy z Jonkowa startowali dopiero po raz drugi podczas turnieju ogólnopolskiego. I po raz drugi nasza reprezentantka Patrycja Block zajęła w niej 3 miejsce. Udany występ zaliczyła także w konkurencji kumite, w której zdobyła srebro, w kategorii kadetki młodsze rocznik 2005-2006, 10-11 lat, powyżej 35 kg. W pierwszej walce zmierzyła się z Martyną Staniszewską z Ostrołęki, z którą wygrała po dogrywce jednogłośnie decyzją sędziów. W finale, po bardzo wyrównanym boju, z Aleksandrą Kukuć z Ostrołęki po regulaminowym czasie walki był remis. Dwóch sędziów wskazało na wygraną Patrycji, dwóch na jej przeciwniczkę. Ostatecznie decyzją sędziego maty wygrała zawodniczka z Ostrołęki.

Na najwyższym stopniu podium stanęli z kolei Filip Zakrzewski i Jakub Grabkowski. Filip w kategorii chłopców, rocznik 2007-2008 do 40 kg nie miał sobie równych. Wszystkie trzy walki wygrał przed czasem, wszystkie przez Ippon (cały punkt) po skutecznych kopnięciach mawashi geri jodan (kopnięcie okrężne na głowę). Kolejno pokonał Oliwiera Jędrzejczyka z Włocławka oraz Borysa Zabłockiego i Jakuba Zdrodowskiego, obaj z Otwocka. Postawa Filipa zasługuje na uznanie, tym bardziej, że musiał się on zmierzyć z o wiele bardziej doświadczonymi zawodnikami. Było to zarazem jego siódme zwycięstwo z rzędu w turnieju ogólnopolskim w tym roku. Równie wielkie emocje zapewnił swoimi walkami Jakub Grabkowski. W drodze do finału stoczył trzy pojedynki. Pierwszą walkę zakończył już po 25 sekundach przez Ippon. W 10 sekundzie walki z Wojtkiem Gulczyńskim z Bydgoszczy zdobył wazari (pół punktu) celnie wyprowadzając kopnięcie mawashi geri jodan. Chwilę później zakończył walkę w ten sam sposób. W półfinale spotkał się z zawodnikiem gospodarzy Szymonem Orłowskim, z którym wygrał przez wazari. Finał w wykonaniu Jakuba był iście mistrzowski. Swojego przeciwnika Michała Pstronga pokonał przez Ippon, kończąc walkę przed czasem. Tym samym zdobył złoto w kategorii chłopców, rocznik 2007-2008, do 30 kg.

W kategorii młodzików, rocznik 2001-2002, do 55 kg, srebro wywalczył Sebastian Wippich, który w finale uległ Szymonowi Nizińskiemu z Ostrołęki. Na podium tym razem nie udało się stanąć Nikodemowi Falacińskiemu. Jemu, jak i pozostałym reprezentantom ASW Jonkowo, należą się jednak słowa uznania i pochwały za pokazanie na macie wielkiego ducha walki i godne reprezentowanie własnego klubu oraz powiatu na sportowej arenie w kraju.

- Po raz kolejny, tym razem w Płocku, za sprawą rodziców zawodników i kibiców ASW Jonkowo głośno było o Jonkowie. Gorący doping naszych kibiców sprawia, że jeszcze długo jesteśmy mile wspominani w miejscach, w których byliśmy. Za to serdecznie im dziękuję - podsumowuje sensei Marek Bębenek.

3

Akademia Sztuk Walki Jonkowo serdeczne podziękowania kieruje w stronę donatorów, dzięki którym zawodnicy mają możliwość uczestniczenia w rywalizacji sportowej w kraju i za granicą. Klub wspierają: Urząd Gminy Jonkowo, Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie i firma Transport Usług Komunalnych, Wołowno, Edward Górtowski.

Wszystkich zainteresowanych wspólnymi treningami z mistrzami trener zaprasza we wtorki i czwartki do Szkoły Podstawowej w Jonkowie. Szczegóły na stronie: www.aswjonkowo.pl