8. Festyn Archeologiczny w Gadach


 

Zawody łucznicze, lekcja muzealna z poszukiwaniem zabytków wykrywaczem, warsztaty zabawki ludowej, czy robienie mrozu w środku lata – to zaledwie ułamek atrakcji, jakie czekają na uczestników VIII Festynu Archeologicznego w Gadach w gminie Dywity. Żywa lekcja historii regionu rozpocznie się o godz. 9 w piątek 12 czerwca. Powiat Olsztyński wspiera wydarzenie finansowo.

Organizatorem uznanego już wydarzenia w regionie jest Stowarzyszenie „Nasze Gady” i Grupa Partnerska Gniazdo Warmińskie. Warto przypomnieć, że Festyn Archeologiczny w Gadach uzyskał w tym roku certyfikat „Produkt Warmia Mazury” przyznawany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie dla flagowego wydarzenia regionu. Wszystkie lekcje i warsztaty poprowadzą naukowcy, historycy i pasjonaci kultury i historii dawnych Prusów. Program Festynu zapowiada się niezwykle interesująco.

- Gady odwiedzi w tym roku grupa rycerska Salla z Morąga, będą zawody łucznicze, walki rycerskie, wyplotki i kuchnia średniowieczna – wylicza Teresa Kosińska, prezes stowarzyszenia „Nasze Gady”. – To jednak nie wszystko. Na odkrytym terenie rekreacyjnym we wsi stanie wioska Prusów, będą gry ruchowe, a więc zrekonstruowane kręgle pruskie, rzut pałką. Wszyscy będą mogli zobaczyć, jak robi się mróz w środku lata pruską metodą, będą też warsztaty kulinarne Prusów.

Na uczniów, którzy już zapowiedzieli swój udział w żywej lekcji historii regionu w Gadach będzie także czekała lekcja archeologiczna z poszukiwaniem zabytków wykrywaczem, a także warsztaty zabawki ludowej.
W czasie tej nieocenionej lekcji historii zaaranżowane zostanie także stanowisko archeologiczne, będzie też warsztat gliny z kołem.  Udział w festynie jest bezpłatny. Zrobione przez siebie przedmioty będzie można zabrać do domu.