650-lecie lokacji wsi Ługwałd

28.08.2013
Malownicza warmińska wieś Ługwałd zaprasza wszystkich na uroczyste świętowanie 650-lecia lokacji! Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia. Wśród atrakcji m.in. spektakle teatralne i ogniowe, występy muzyczne i grupy cyrkowej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.

_

Program wydarzenia:

16.00 – Zbiórka mieszkańców i gości przy Małym Dzwonie w Ługwałdzie. Przemarsz
z muzyką na plac wiejski.
16.20 – Oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Wystąpienia zaproszonych gości.
16.40 - Występ Grupy Cyrkowej „HECA” z Lipinek.
Po występie można będzie spróbować swoich sił w roli artysty cyrkowego.
17.40 – Rozstrzygnięcie gminnego konkursu dla dzieci i młodzieży.
18.00 – „Rok 1363” – spektakl amatorskiej grupy teatralnej mieszkańców wsi Ługwałd.
18.40 – Pokaz walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej.
19.10 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”.
21.00 – Spektakl „Teatru Ognia” Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Morąga.
21.30 – Zabawa przy muzyce.
oraz szereg innych atrakcji na placu wiejskim:
m.in.: wystawa historycznych pamiątek - zdjęć, dawnego sprzętu gospodarstwa domowego; wystawa prac uczestników warsztatów artystycznych; tradycyjne jadło …
OPRAWA MUZYCZNA: Walerian Ostrowski
Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz dofinansowane w roku 2013 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Historia wsi
Ługwałd dostała lokację w 1363 roku między wsiami Dywity, Brąswałd, Spręcowo i Różnowo. Wiek XIV i XV to lata wojen, grabieży ze szczególnym uwzględnieniem właśnie terenów Warmii. Jest to okres wzrostu i upadku znaczenia Zakonu Krzyżackiego i wojen z Polską. Dopiero po upadku znaczenia Zakonu i umocnienia się na tych terenach wpływów Polski ponowny akt lokacyjny został wydany przez Mikołaja Kopernika w roku 1519. Był to okres wzmożonego osadnictwa na tych ziemiach ludności polskiej z terenów obecnego Mazowsza lub Kujaw. Nazwa wsi przechodziła różne ewolucje. Kiedy umocniły się wpływy niemieckie to nazwa wsi brzmiała Hochwald, Hochwalde, co oznaczało Wysoki Las. Polska nazwa wsi Ługwałd znajduje się w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydanym przez Feliksa Sulimierskiego 20 listopada1879 r. F. Sulimierski był wydawcą „Wędrowca”, polskiego przewodnika turystycznego. W tomie V na stronie 805 tego Słownika jest adnotacja następującej treści: „Ługwałd – jedna z nazw wsi w pow. Olsztyńskim /niem. Hochwalde/”. Wieś przechodziła różne koleje ale największy jej rozwój następuje pod koniec XIX w. i na początku XX wieku. W roku 1871 wieś liczyła 303 mieszkańców, a w roku 1939 tylko 260.Obecnie mieszkańców jest już ponad 500 i ta liczba wciąż rośnie. Mieszkańcy Ługwałdu cenią sobie dobrosąsiedztwo i współpracę w małych i większych sprawach.