60. rocznica wiecu solidarności polsko-węgierskiej

25 października 2016 r. w Olsztynie odbędą się uroczystości upamiętniające 60. rocznicę wiecu solidarności mieszkańców Olsztyna z uczestnikami Powstania Węgierskiego. Organizatorami wydarzenia są Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Węgierski Instytut Kultury, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie i Olsztyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. bpa Andrzeja Batorego. Swoją obecność potwierdził m.in. Ambasador Węgier w Polsce.

I część uroczystości rozpocznie się o godz. 10:00 w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie zostanie otwarta „Wystawa o Wydarzeniach 1956 w Polsce i na Węgrzech” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Po oficjalnych wystąpieniach będą wygłoszone referaty historyczno-naukowe przedstawicieli IPN, Węgierskiego Instytutu Kultury, Ośrodka Badań Naukowych i Archiwum Państwowego.

W II części imprezy będzie można poczuć atmosferę wydarzeń sprzed 60 lat. – O godz. 14:30 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Olsztynie przeprowadzimy inscenizację opartą na wydarzeniach z 56 r. - Na ulicy Kopernika i przyległej do budynku starostwa części Placu Bema przeprowadzimy inscenizację, w której wezmą udział studenci Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie, licealiści z Zespołu Szkół w Biskupcu i Olsztynku oraz grupa rekonstruktorska z Muzeum Techniki Wojskowej w Ziołowej Dolinie. Będą więc transparenty, oryginalne umundurowanie i samochód milicyjny. W trakcie opracowania scenariusza inscenizacji sięgaliśmy po materiały historyczne i dokumentalne, jak np. fotografie pana Władysława Kapusto – opowiada starosta Małgorzata Chyziak. - Bardzo nam zależało na tym, żeby w inscenizacji wzięli udział młodzi ludzie, którym rok 56 kojarzy się co najwyżej z lekcjami historii. Mamy nadzieję, że wtorkowa inscenizacja stanie się swojego rodzaju ideowym pomostem pomiędzy studentami z 56 roku a młodzieżą z roku 2016.

Trwałości dobrych relacji i powiązań polsko-węgierskich dowiedzie też III część uroczystości, na która organizatorzy zapraszają do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. O godz. 17:00 koncert rozpoczną młode skrzypaczki z Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach, w której korzysta się z dorobku pedagogicznego węgierskiego dydaktyka Zoltana Kodaly’a. Marcelina Rucińska i Zosia Hiszpańska, uczennice klasy skrzypiec Doroty Obijalskiej wykonają m.in. „Taniec węgierski” A. Nolcka i „Pieśń polską” H. Wieniawskiego.
Gwiazdą wieczoru będzie węgierski kwartet smyczkowy „Accord Quartet”, tworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Zespół ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, występował w największych salach koncertowych w Europie, a także przed belgijską rodzina królewską. Muzycy wykonają III Kwartet smyczkowy B. Bartóka i Kwartet smyczkowy Es-dur KV 428 W.A. Mozarta. Wstęp zarówno na koncert, jak i wcześniejsze punkty programu uroczystości jest wolny.

Szczegółowy program: