Infrastuktura techniczna w Strategii Rozwoju Powiatu - warsztaty

20.06.2016
Infrastruktura techniczna w powiecie była tematem pierwszego z cyklu spotkań warsztatowych zorganizowanych w starostwie w ramach prac nad Strategią Rozwoju Powiatu Olsztyńskiego na lata 2016-2025. W rozmowie wzięło udział kilkanaście osób, wśród nich m.in. burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski, dyrektor Powiatowej Służby Drogowej Artur Bal oraz przedstawiciele gmin Olsztynek i Jonkowo.


- Strategia Rozwoju jest dla powiatu olsztyńskiego opracowywana po raz pierwszy. Chcemy ją przygotować we współpracy z mieszkańcami, dlatego cieszę się, że są z nami osoby z gmin. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć wartościowy dokument, który będzie wpływał na poprawę jakości życie w powiecie - powiedziała starosta Małgorzata Chyziak, witając uczestników spotkania.

Punktem wyjścia warsztatów była diagnoza aktualnej sytuacji. Ocenie zostały poddane tendencje rozwojowe w okresie od 2007 do 2015 roku. Głównym obszarem analizy była sytuacja społeczno-gospodarcza określona w priorytetach dotychczasowych dokumentów strategicznych powiatu. Według prognoz GUS liczba ludności w powiecie olsztyńskim będzie regularnie wzrastać i w 2050 r. osiągnie wartość 139 tys. osób. Istotnym wydaje się fakt, iż to jedyny powiat w regionie, w którym prognozuje się przyrost ludności. Ten fakt został zakwalifikowany jako mocna strona powiatu. Podobnie jak dodatnie saldo migracji, pozytywny trend rozwoju infrastruktury sieciowej, stale rosnąca liczba organizacji pozarządowych. Wśród słabych punktów znalazł się wzrastający wskaźnik obciążenia demograficznego, stagnacja liczby osób objętych pomocą społeczną wskazująca na utrwalenie zjawisk negatywnych, niższe od przeciętnych dla województwa i kraju wskaźniki odsetka osób korzystających z infrastruktury sieciowej, bardzo słabo rozwinięta sieć gazowa, czy malejąca liczba oddawanych rocznie mieszkań na terenie powiatu olsztyńskiego. Na pierwszy plan jednak wybija się rozwarstwienie gmin w powiecie. Potwierdziły to głosy w dyskusji, wskazując w tym kontekście problem dróg. - Zgodnie z powiedzeniem "koszula bliższa ciału", gminy z wianuszka wokół Olsztyna mają łatwiej, bo mogą korzystać ze środków na remonty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ubolewał burmistrz Leszek Boczkowski.

Starosta przedstawiła inny punkt widzenia. - 5 naszych gmin uczestniczy w ZIT-ach, ale mogą realizować tylko po jednej dużej inwestycji drogowej. Z kolei dzięki "schetynówkom", o ile nadal będą realizowane, w pozostałych gminach możemy modernizować po 4 drogi - mówiła Małgorzata Chyziak.

Uczestnicy warsztatów zastanawiali się, które drogi powinny być remontowane - te łączące mniejsze miejscowości z większymi ośrodkami, czy może te, których remont rozwiąże lokalne problemy komunikacyjne? Przy okazji nawiązano do niemożności prowadzenia wycinki drzew w skrajni. - Powstały aleje, dzięki którym możemy cieszyć się pięknym krajobrazem. Brak zgody na usuwanie drzew w skrajni oznacza jednak, że nie możemy poszerzyć drogi zgodnie z wytycznymi parametrami. Jedyne, co w takiej sytuacji możemy zrobić, to wymiana asfaltu. To utrudnienie dla rozwoju przedsiębiorczości - powiedział Artur Bal.

W temacie turystyki poruszona została m.in. kwestia ścieżek rowerowych w powiecie. - Znam wiele osób, które mając do pracy około 10 km, chętnie dojeżdżałyby rowerem, ale nie ma wystarczającej infrastruktury, bo albo jest las, albo droga, którą szybko jeżdżą samochody - mówiła Aneta Świeczkowska, dyrektor Wydziału Gospodarowania Środowiskiem w starostwie. - Może warto byłoby wykorzystać stare i nieużywane nasypy kolejowe? - padła z sali propozycja.

Uczestnicy poniedziałkowej dyskusji zgodni byli, co do tego, że strategia powiatowa powinna korelować z planami rozwoju gmin, a kolejność remontowanych dróg powiatowych - być uzgadniana, tak jak to jest obecnie realizowane, z wójtami i burmistrzami.

Kolejne spotkania warsztatowe odbędą się:

  • 21 czerwca (wtorek) w godz. 10-13: gospodarka, w tym potencjał gospodarczy powiatu, perspektywy rozwoju podmiotów gospodarczych, rolnictwo, leśnictwo, handel, budownictwo, inwestycje, warunki inwestycyjne i instrumenty je wspierające

  • 22 czerwca (środa) w godz. 10-13: infrastruktura społeczna, w tym m.in. sytuacja demograficzna, zasoby dziedzictwa kulturowego, rynek pracy, pomoc społeczna i opieka zdrowotna, oświata, bezpieczeństwo publiczne.