100 tys. zł na bezpieczne przejścia w powiecie


To kwota dofinansowania, którą Powiat Olszyński pozyskał na realizację projektu „Bezpiecznie na przejściach dla pieszych w powiecie olsztyńskim”. Dzięki niej w gminach Barczewo, Dywity i Stawiguda powstaną nowe przejścia.

Środki pochodzą z programu MSWiA „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. – Z dotacji resortu korzystamy już kolejny raz. Rok temu we współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie realizowaliśmy projekt „W kont@kcie z rzeczywistością”, w którym kładliśmy nacisk na nieużywanie telefonów komórkowych podczas jazdy. Tym razem chcemy się skupić na bezpieczeństwie pieszych przechodzących przez jezdnię. Powiat się rozwija, rośnie rynek mieszkaniowy, a wraz z nim natężenie ruchu na drodze. To stwarza podwyższone ryzyko dla pieszych, a bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem. Chcemy wybudować nie tyle zwykłe „zebry”, bo takie już mamy, ale całą infrastrukturę z aktywnym oznakowaniem, oświetleniem, tzw. kocimi oczkami, a w jednym miejscu też wyniesieniem – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński, który we wtorek podpisał w tej sprawie umowę z Arturem Chojeckim, wojewodą warmińsko-mazurskim. W spotkaniu uczestniczyła także wicestarosta Joanna Michalska.

- Cieszę się, że nasze województwo jest tak aktywne w pozyskiwaniu tych środków, co świadczy nie tylko o skuteczności, ale też o trosce władz lokalnych o bezpieczeństwo ich mieszkańców – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. – Jesteśmy w tym roku liderem ex aequo z województwem mazowieckim pod względem liczby dofinansowanych projektów
z tego programu i drugim województwem pod względem pozyskanej kwoty 660 tys. zł na ich realizację. Razem budujemy i remontujemy drogi, ale i wspólnie dbamy o bezpieczeństwo ich użytkowników.

Projekt Powiatu Olsztyńskiego obejmuje zarówno prace budowlano-instalacyjne, jak i działania edukacyjne.

Prace budowlano-instalacyjne będą realizowane:

W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych, z myślą o uczniach klas I-III szkół podstawowych zostaną zrealizowane warsztaty z zakresu zasad ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Dzieci otrzymają odblaski, a najbardziej aktywni uczestnicy zajęć – nagrody rzeczowe.

Partnerami Powiatu są Gminy Barczewo, Dywity, Stawiguda oraz tutejsze szkoły podstawowe, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.