10 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biskupcu!

08.09.2010

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w_ Biskupcu zaprasza na obchody 10-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej. Uroczystości rozpoczną się w czwartek 9 września o godz. 10 od Marszu Godności, który przejdzie przez miasto.

Przemarsz barwnego korowodu złożonego z podopiecznych PSOUU, rodziców, opiekunów, sympatyków, przyjaciół i gości to już w Biskupcu tradycja. Tym razem Marsz Godności wyruszy o godz. 10 z Placu Wolności i przejdzie w rytm muzyki i śpiewów do Biskupieckiego Domu Kultury przy ul. Matejki. Właśnie w BDK rozpoczną się główne uroczystości związane z obchodami 10-lat działalności WTZ. Na początek będą oczywiście okolicznościowe przemówienia i prezentacja multimedialna, która przedstawi bogatą działalność WTZ na przestrzeni ostatnich lat.
- Osobom, które przyczyniły się do powstania i rozwoju WTZ wręczymy także okazjonalne kafle ceramiczne według projektu jednej z uczestniczek WTZ - mówi Jadwiga Krajewska, kierownik WTZ w Biskupcu.
Uczestnicy obchodów będą mogli także obejrzeć prapremierowe wykonanie przedstawień Grupy Teatralno-Dramowej Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Teatru Dźwięku z WTZ. Widzowie powinni być gotowi na niespodzianki. O godz. 12 w sali wystawowej BDK zostanie także otwarta wystawa pod tytułem „To nasza twórczość". Jak mówi Jadwiga Krajewska, która jest kierownikiem WTZ od początku, 10 lat działalności minęło bardzo szybko.
- Na początku praca w Warsztacie była dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem - wspomina Jadwiga Krajewska. - Uważam, że wspólnie z opiekunami i uczestnikami udało nam się stworzyć swoistą atmosferę pracy, zabawy i wzajemnego zrozumienia. Świadczyć o tym może fakt, że ludzie przychodzą do nas bardzo chętnie.
Przez 10 lat czynny udział w zajęciach wzięło udział 50 osób z różnym stopniem niepełnosprawności.
- Niektórzy z nich usamodzielnili się i pracują, inni chodzą na praktyki zawodowe - mówi Jadwiga Krajewska. - Dając coś z siebie otrzymaliśmy bardzo wiele od naszych podopiecznych. Dzięki nim w prostszy sposób postrzegamy świat.
W tej chwili w WTZ działa aż siedem pracowni, które są do dyspozycji uczestników: gospodarstwo domowe, stolarstwo, plastyka, pracownia krawiecko-dziewiarska, umiejętności społecznych, ceramiczna i komputerowa. My ze swojej strony gratulujemy dotychczasowej działalności i sukcesów oraz życzymy kolejnych miłych rocznic. 

_